Kahraman, toplu sözleşmede elde edilen kazanımların sahada üyelere anlatılmasıyla memnuniyetin arttığına vurgu yaparak, “Kamuoyunda kazanımlarımızla ilgili çeşitli spekülasyonlar var. Ancak gerçekleştirdiğimiz toplantılarla kazanımları anlatmaya başladığımızda Memur-Sen’in de başarısı ortaya çıkmış oldu. Son 20 yıl içerisinde görülmemiş bir mitingle sahada sesimizi yükselttik, sonrasında masada görüşülemez denen konuları masada görüştük ve karara bağladık. Sözleşmeliler ve 3600 ek göstergenin yanında geçmiş kazanımlarımıza ilaveten 92 yeni kazanım daha elde ettik. Bizim için 6. Dönem Toplu sözleşmeyi diğer toplu sözleşmelerden ayıran en önemli ayrımlardan bir tanesi de toplu sözleşme ikramiyesidir. Örgütlü olmanın değeri, ‘sendika ne işe yarıyor’ diyenlerin yanında bu toplu sözleşme ile bir değer kazanmıştır. Toplu sözleşme ikramiyesi 2022 yılı için 400 TL’ye çıkacak 2023 yılında ise bu rakam daha da artacak. Önümüzdeki dönemde sendikalı bir kamu görevlisinin maaşı yüzde 30 ile yüzde 40,22 oranında artacak. Biz sendikalı ile sendikasız arasındaki makası açmak adına mücadele verdik vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Kahraman kamuoyunda 3600 ile ilgili tartışmalara değinerek son Toplu Sözleşme'de konuyla ilgili kararın altında Memur-Sen'in mücadelesinin olduğunu vurgulayarak "3600 Ek Göstergenin Teklifi ve Toplu Sözleşme Kararı Memur-Sen’e Aittir. Vaadi sayın Cumhurbaşkanımıza ait olduğu gibi komisyon çalışmasını tamamladığımızda icraatı da Cumhurbaşkanına ait olacaktır. Her Toplu Sözleşmeye taşıdığımız ek gösterge konusu artık karara dönüşmüştür" diye konuştu.

4688 Kesinlikle Değişmeli

Memur-Sen  Osmaniye il Başkanı Mahmut Kahraman,  elde edilen kazanımların yanı sıra toplu sözleşme sürecinin çerçevesini çizen 4688 sayılı kanunun uzun süredir yetersiz kaldığının altını çizerek, “Artık önümüzde yeni bir hedef var. O da toplu sözleşme sürecini aksatan, masada bir dengesizlik oluşturan 4688 sayılı kanunun değişmesidir. Bu yasa toplu sözleşme sürecinin sınırlarını belirlerken önümüze çeşitli sorunlar çıkarıyor ve süreci daha karmaşık bir hale getiriyor. İşçi toplu sözleşmeleriyle karşılaştırıldığında bizim toplu sözleşmemiz gerek süre, gerek hakemin yapısı gerekse masadaki temsil düzeni bakımından birçok dezavantaj barındırıyor. İşçi toplu sözleşmesinde gösterilen hassasiyetin memurlar için de gösterilmesi için 10 yıldır mücadele ediyoruz ve bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz Örgütlü gücümüzle bundan sonra enerjimizin büyük bir kısmını masayı kısıtlayan 4688 yasasını değiştirmek için mücadelemizde kullanacağız” ifadelerine yer verdi.

Kahrmanan ayrıca, Eylül ayında Türkiye genelinde 18 bin 313 yeni üyenin Memur-Sen bünyesine katıldığını ifade ederek, yeni elde edilen kazanımların sahada daha etkin biçimde anlatılmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte üye sayısının daha da artacağına inandığını ifade etti.

EHA - Resul Özdil