DEVA Partisi Düziçi ilçe başkanı Ömer İşcan mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan müdafaasında bulunmuş şehit ve gazilerimizi bu anlamlı günde rahmetle anıyor, Aziz milletimizin ve yarınlarımızın teminatı olan tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, selam ve sevgiler sunuyorum.”
İşcan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajında DEVA Partisi’nin “Yeni üniversite, yükselen Türkiye” sloganıyla açıkladığı Yükseköğretim Eylem Planı’nın önemine de değinerek, şöyle devam etti:
GENÇLERİ ÜLKEDEN GİTMEYE YÖNELTEN EĞİTİM ANLAYIŞINA SON VERECEĞİZ
“Ülkemizin üniversitelerindeki nitelikli eğitim sayesinde yarınlara emin adımlarla ilerlemesi inancıyla Yükseköğretim Eylem Planı’mızla somut eylemler koyduk. Gençleri ülkeden gitmeye yönelten eğitim anlayışına son vereceğiz. Öğrencileri ve mezunları, karar mekanizmalarına dahil edeceğiz. Öğrencilere maddi ve manevi destek sağlayarak eğitime ulaşmalarının önündeki engelleri kaldıracağız. Üniversite mezunu olup da işsiz kalanlara çalışma hayatına katılmaları için yeni beceriler kazandıracağız.”
GENÇLERİ YARINLARIN BİLGİ VE BECERİLERİYLE DONATACAĞIZ
“Uzun vadede ekonomik büyümenin en önemli yolu eğitimden geçiyor. Gençlerinin yarınların bilgisi ve becerisiyle donatılmadığı ülkenin ekonomide başarı sağlaması mümkün değil. Ne kadar iyi eğitim, o kadar çok zenginlik. Sınav kaygılarıyla gençleri korkuya boğmayıp, üniversite giriş sınavlarını yılda birkaç defa yapacağız. Üniversitelerde idari özerklik ve bilimsel özgürlük istiyoruz. YÖK’ü kapatacağız. Türkiye’nin özgür, özerk ve performansa dayalı ilerleyen bir üniversite sistemine ihtiyacı var. “
ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
“Üniversiteyi kazanan öğrencilerin barınma sorunlarını çözeceğiz. İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine devlet yurtlarında ücretsiz veya kredili kalma imkânı sağlayacağız. Devlet yurtlarının sayısını artıracağız. Bağış yoluyla ve yatırım bütçesiyle üniversite içinde yurt yapılmasını kolaylaştıracağız. KYK kredi ve burslarının dağıtım kriterlerini şeffaf hale getireceğiz.
Gençlerin öncülüğünde, gerçek bir hukuk devletine, özgürlüklerin doyasıya yaşandığı, gençlerin yarınlarından kaygı duymadığı günlere ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. “ ifadelerini kullandı.

EHA