Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel te mele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi"  uygulandığını açıklandı.

İl Müdürü  Recep Bulut;  2021 yılı Ek Balıklandırma Programı Çerçevesinde  Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü üretim istasyonundan temin edilen pullu sazan balığı yavruları Aslantaş barajına 132.000 ve Kalecik barajına 68.000 olmak üzere toplamda 200.000 adet göl ve göletlere  bırakıldığını kaydetti.

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut “Suya bırakılan balıkların bölge köylerdeki balıkçılar ve İlçelerimiz balıkçılığının gelişmesi açısından önemli bir adım olduğunu belirterek ilimize hayırlı olmasını temenni etmiştir. İlçelerimizde yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir.  Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez üreme şansı verilmesine imkân tanınmalıdır” şeklinde konuştu.  

EHA - Resul Özdil